longital

 

LONGITAL http://www.longital.com
Osemnásť rokov na scéne, deväť štúdiových albumov a desiaty na ceste. K tomu hudba do filmov, divadiel a živé akustické aj sláčikové nahrávky. Oceňovaná skupina Longital v septembri vydáva nový materiál pod názvom Mauna.

Čo môžeme od neho po nedávnych pozoruhodných sólových odbočkách všetkých troch členov kapely očakávať? Novú synergiu, nahromadenú energiu a Longital 2.0 v top forme a dokonalej žánrovej neuchopiteľnosti.

O čom je nový album?
Mauna je havajské slovo pre horu alebo tiež názov kmeňa afrických motýľov, ktoré sa vyznačujú zaujímavými geometrickými vzormi na krídlach. Viac ako geometriu v hudobných motívoch sa však oplatí hľadať ešte tretí význam pochádzajúci z hunduistickej filozofie, ktorým je pre Longital ticho. Nie v doslovnom zmysle, ale skôr v rovine vnútorného pokoja.

Ticho v hlave, ktoré lieči. „Priznaj si, že ti svet unikol a nechápeš, čo sa tu deje, že nestíhaš vnímať všetko, čo sa v tej rýchlosti odvíja,“ spieva Shina o súčasnom svete, v ktorom ani na moment nedokážeme vypnúť, spomaliť, nebrať si toho na seba príliš veľa a starať sa o svoje duševné zdravie.

Ako znie Mauna?
Mauna znie, akoby akoby Shina, Dano Salontay a Marián Slávka s ľahkosťou spojili všetky žánrové obdobia, projekty a svety, ktorými si za posledné roky prešli. Nechýbajú zimomriavkové sláčikové momenty, orchestrálne aranžmány, zbor, klavírne plochy ale tiež experimentálne zvukové výlety, analógová elektronika a prvky vážnej hudby.

V kontraste s posolstvom o vnútornom tichu je album Mauna maximalistický po produkčnej stránke s hudobnými hosťami - jazzmanmi Oskarom Torokom na trúbke, Rasťom Uhríkom na kontrabase a basgitare; a orchestrom ktorého jadro tvoria sláčikári z projektu Longital Suita v aranžmánoch dlhoročného súpútnika skupiny Slava Solovica. Producentom albumu je opäť Ondřej Ježek (albumy A to je všetko? a Divoko), ktorý sám prišiel s nápadom zapojiť orchester a následne čelil výzve zmixovať nahrávku obsahujúcu vyše sto hudobných stôp. Album sa nahrával v renomovanom štúdiu Sono, orchestrálne party v LOFT Studio Igora Baara v Bratislave.

A čo bude na koncerte?
Longital sú známi veľmi energickým koncertným výrazom, ktorý sa často líši od štúdiových nahrávok a dodáva im živelnosť. Vzájomná komunikácia medzi hudobníkmi a improvizácia robia každý koncert jedinečným. Živé prevedenie albumu v triu s hudobnými hosťami bude veľmi napínavé, prekvapujúce a radostné.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia