Bistro Afrika

 

Africa is not a Country.

Vnímame Afriku ako rozmanitý kontinent alebo všetko čo pochádza z nej označujeme tou istou nálepkou?

Ako povedal Ryszard Kapuściński: “Iba kvôli pohodliu a s veľkým zjednodušením hovoríme – Afrika. Ale v skutočnosti, okrem geografického pomenovania, Afrika neexistuje.”

Ak máme len jeden naratív o celom kontinente, riskujeme veľké nedorozumenie. Zažite s nami päť rôznych pohľadov na Afriku cez príbeh piatich postáv a jedného Bistra.

Inscenácia hovorí o steretotypoch voči Afrike a zároveň satirickým spôsobom zobrazuje slovenských "podnikateľov" a ľudí, ktorých vášne predbehli ich možnosti. Otvára diskusiu či vôbec sme schopní diskutovať.

Môže byť Afrika vyspelejšia ako my? Máme strach z odlišnosti alebo sa len bojíme, že nám niekto príde počas krízy klopať na dvere? Vieme pomáhať a opustiť komfortnú zónu, alebo je pomoc akousi formou prestíže? Je Afrika časť sveta, kde sa dejiny zastavili ešte skôr ako sa tie naše začali?

———
Vhodné pre 15+ rokov.

Vstupné:
- na mieste: 5 €
- pre študentov a seniorov: 2 €

Réžia: Šimon Ferstl
Dramaturgia: Samuel Chovanec
Dramaturgická spolupráca: Jakub Szatinský
Scéna a kostýmy: Ema Teren
Hrajú: Matej Babej, Marián Amsler, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný, Kiplangat Sakong (online), Peter Tilajčík
Produkcia a odborná spolupráca: Katarína Bajzíková a Ľuboslava Šefčíková

Divadelná inscenácia Bistro Afrika je autorským dielom inscenačného tímu pod vedením Šimona Ferstla a PDCS, o. z ., ktoré vzniklo v rámci projektu „Build Solid Ground“ finančne podporeného Európskou úniou.