boxer

 
Po vyše dvadsiatich rokoch sa spolu na jednom pódiu stretne jedna z najinvenčnejších českých kapiel 80. a 90. rokov Dunaj spolu s najvýraznejšou dámou českej alternatívnej scény Ivou Bittovou.
Dunaj bol najvýraznejšou kapelou brnenskej scény osemdesiatych rokov, vzišlo z neho mnoho ďalších projektov, ktoré sa zastrešovali pod názvom Dunajská delta. V prvej zostave bola hlavnou speváčkou Iva Bittová, ktorá sa neskôr preslávila po celom svete so svojim sólovým hraním. „Dunaj je výnimočná kapela, pre mňa boli ich začiatky s Ivou Bittovou najsilnejšie. Roky som skúšal presvedčiť ich členov, aby dali dokopy zostavu z prvej platne, konečne sa to podarilo. Ak teraz obdivujeme rôzne math rockové projekty, tak upozorňujem, že Brno s podobnou tvorbou prišlo 35 rokov pred Black Midi a ďalšími kapelami. Koncerty Dunaja boli vždy udalosťou, som si istý, že inak to nebude ani na Pohode“ povedal o reinkarnácii kapely Michal Kaščák.
„Mě samotného překvapilo, že do toho Iva šla, že si chce zase zahrát s námi bigbít. Předpokládám, že to byl nápad Romka Hanzlíka a jsme za něj moc rádi,“ povedal o obnovenej spolupráci gitarista a spevák Vladimír Václavek. Kapelou Dunaj prešlo množstvo osobností a samotná Iva Bittová s nimi hrala v rokoch 1986 – 1988, keď spolu vydali album Dunaj a Bittová. Príležitostne spolu koncertovali aj v 90. rokoch najmä s albumom Pustit musíš. Dunaj sa dal opäť dokopy v roku 2018 – 20 rokov po smrti ich pôvodného frontmana Jiřího Kolšovského. Momentálne kapelu tvoria Josef Ostřanský (gitara, spev), Vladimír Václavek basgitara, gitara, spev) a Pavel Koudelka (bicie, spev).
Speváčka, huslistka a herečka Iva Bittová už v mladosti účinkovala v brnianskom divadle Husa na provázku, kde sa preslávila rolou Eržiky v hre Balada pro banditu. Nahrala množstvo skvelých albumov žánrovo od ľudovej hudby, cez jazz až po diela starej i súčasnej vážnej hudby. V roku 2004 sa predstavila aj newyorskej Carnegie Hall ako Elvíra v Mozartovej opere Don Giovanni. Zahrala si aj v mnohých filmoch ako Neha, Želary či Tajnosti.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=jwvZuf4dEPY&feature=emb_title
FACEBOOK
https://www.facebook.com/dunajmusic/


VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=jwvZuf4dEPY&list=PLQpV3HC6um1Z0nfAWlBxidxggN4azW8fp&index=2