yt  fb

Klub Bombura

 

 Divadlo Kontra

 

Adaptácia a réžia: Klaudyna Rozhin hrá: Peter Čižmár
Ocenenie DOSKY 2018 “Najobľúbenejšie divadlo na Slovensku”.

Vynikajúca komédia- - Cena “Objav roka” Kremnické Gagy 2013.

One man show, pri ktorej budete plakať od smiechu!

”Či to, čo vidíš dookola seba, ťa ubíja, znervózňuje, uráža a zlostí? Ak áno, nie si sám!
Uletene zábavná jazda o našej nie veľmi zábavnej každodennosti.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

press
„Najťažšie je prežiť ďalších päť minút. Život – to je ďalších päť minút.
Najčastejšie treba niečo preložiť z miesta na miesto a potom späť na to isté miesto. Vstať, sadnúť si, ísť, zareagovať. A jednako, nie je iné žitie, iba tých najbližších päť minút. Zvyšok je predstavivosť.“
Sławomir Mrożek, Malé listy
***
Marek Koterski - filmový a divadelný režisér, scenárista a dramatik. Je autorom filmov, ktoré spolu tvoria sériu, kde je hlavným hrdinom everyman Miauczyński: Dom bláznov, Nič smiešne, Ajlavju, Všetci sme Kristami, Baby sú akési iné a predovšetkým cenami ovenčeného filmu Deň cvoka (Dzień świra). Je považovaný za jedného z najzaujímavejších súčasných filmových tvorcov v Poľsku. Ako vo filme, tak aj v divadle, režíruje výlučne svoje texty a scenáre jeho filmov vznikajú zásadne na motívy z jeho hier.
***
Nenávidím (1991) je portrétom frustrovaného, neúspešného inteligenta, učiteľa. Zápasí s každodennou realitou, trochu ako Don Quijote s veternými mlynmi, nevidiac zdroje frustrácií v sebe samom.
Monodráma je intímnou spoveďou človeka, ktorý sa stratil niekde v novej realite. Jednou nohou ešte stojí v dávnom komunizme, druhou - v divokom kapitalizme. Táto gymnastická šnúra je pre neho nevýhodná, ba priam bolestná.
„Neschopný a porazený, celkom sympatický ufňukanec a skrachovanec, ktorý je viac produktom príhod než ich tvorcom…“ tak charakterizuje svojho hrdinu autor.
***
Aj keď Marek Koterski patrí ku generácii režisérov „kina morálneho nepokoja“, jeho hrdina, filmový aj divadelný, sa nikdy nesnaží zlepšiť skutočnosť, je až príliš ponorený v svete vlastných neuróz, strachov a frustrácií. Vo všetkých hrách a filmoch je to vlastne tá istá osoba, alter ego režiséra: Adam Miaczyński. Inteligent, ktorý býva v bloku, sám alebo s bývalou ženou, večne smútiaci za ideálnou láskou - ako z Majstra a Margaréty, od zajtra prestávajúci fajčiť. Je nervák, zlorečiaci všetkým naokolo, smoliar, ktorému sa napriek vysokým ambíciám nepodarilo spraviť kariéru, trpiaci nespavosťou, kompulziami a obsesiami sužovaný neurotik.
***
„Najprízemnejšie veci sú pre mňa najväčším utrpením. Uvedomil som si, že si viem veľmi dobre poradiť s problémami veľkými, vtedy sa viem zmobilizovať. Avšak každodenný deň ma ničí, ničia ma tie malé sračky. To je niečo, voči čomu som absolútne bezradný.“
Marek Koterski