yt  fb

Klub Bombura

 

 SYNAGÓGA

Hubnuti rizene pocitacem

 

Ucinkujuci:
Pavol Remenár, barytón, sólista Opery SND
Miriam Rodriguez Brüllová, gitara
 
PAVOL REMENÁR, barytón
Vyštudoval Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského a Vysokú školu múzických umení v Bratislave v triede prof. Vlasty Hudecovej.
Počas štúdií bol členom a sólistom speváckych zborov Cantica Nova a Comenius. Roku 1996 získal 1. cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského a roku 1999 bol finalistom Medzinárodnej speváckej súťaže Lucie Popp.
Od roku 2000 je sólistom Opery Slovenského národného divadla, kde debutoval v úlohe Dona Giovanniho v rovnomennej opere W. A. Mozarta. Nasledovali ďalšie titulné postavy v celom rade inscenácií: Belcore v Donizettiho Nápoji lásky, Dandini v Rossiniho Popoluške, Tomeš v Smetanovej Hubičke, Silvio v Leoncavallových Komediantoch, Schaunard v Pucciniho Bohéme, Gróf Almaviva v Mozartovej Figarovej svadbe, Sciarrone v Pucciniho opere Tosca, Morales a Dancairo v Bizetovej Carmen, Barón vo Verdiho Traviate, Ščelakov v Musorgského Borisovi Godunovovi, Mojmír v Suchoňovom Svätoplukovi a ďalšie. Veľkú pozornosť vzbudil v titulnej postave Čajkovského opery Eugen Onegin, ako Figaro v Rossiniho opere Barbier zo Sevilly, v úlohe Konzula v opere Madama Butterfly pod režijným vedením svetoznámeho režiséra Petra Konwitschného, ako aj v titulnej postave Gluckovej opery Orfeus a Eurydika. Všetky postavy stvárnil s ojedinelou hereckou presvedčivosťou v intenciách moderného operného divadla.
Pavol Remenár vystúpil v mnohých krajinách Európy a v Japonsku. Veľmi úspešné bolo jeho vystúpenie v budapeštianskej Štátnej opere v titulnej postave Čajkovského Eugena Onegina roku 2010, na základe ktorého dostal opätovné pozvanie na rok 2011. V tom istom roku vystúpil v hlavnej úlohe Janáčkovej opery Z mŕtveho domu v zürišskom Opernhause. V roku 2015 účinkoval v novom naštudovaní Janáčkovej opery Vec Makropulos v SND. Intenzívne sa venuje komornému žánru predovšetkým v spolupráci s prof. Ľudovítom Marcingerom a s gitaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou, s ktorou úspešne vystúpil na mnohých koncertoch doma i v zahraničí, okrem iného aj v berlínskom Konzerthause a v známom helsinskom Temppeliaukio Kirkko.
MIRIAM RODRIGUEZ BRÜLLOVÁ
Študovala na Štátnom konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave (bakalársky diplom). Magisterský diplom získala roku 2001 v Kanade na Université Laval v Quebecu pod vedením špičkového gitaristu Alvara Pierriho. U toho istého profesora sa v rokoch 2002 – 2003 zdokonaľovala v interpretačnom umení v rámci postgraduálneho štúdia na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.
Ako aktívna účastníčka majstrovských kurzov pracovala so svetoznámymi gitaristami, ako sú Abel Carlevaro, Alvaro Pierri, Luise Walker, Oscar Ghiglia, Pavel Steidl, John Duarte, Hubert Käppel, Costas Cotsiolis, Zoran Dukić, Aniello Desiderio, Laura Young.
Získala najvyššie ocenenia na gitarových súťažiach na Slovensku, ako aj vo Viedni, Kutnej Hore a nemeckom Weikersheime. Dvakrát za sebou (1999 a 2000) dostala štipendium ako najlepšia účastníčka majstrovských kurzov na medzinárodnom hudobnom festivale Joventuts Musicals de Torroella de Montgrí v Španielsku, ktorého súčasťou boli jej recitály v Španielsku a Francúzsku.
Vystúpila ako sólistka s viacerými poprednými hudobnými telesami, ako sú Jerusalem Symphony Orchestra, Brandenburgisches Staatsorchester, Orchestra Fondazione Arena di Verona, Orchestra Sinfonica di Roma, Orquesta Filarmónica de Bogotá, Universal Philharmonic Orchestra Seoul, Artur Rubinstein Philharmonic Lodz, Rzeszów Philharmonic, Virtuosi di Praga, Talichov komorný orchester, Virtuosi Pragenses, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Filharmónia Bohuslava Martinů, Severočeská filharmónia, komorný orchester Capella Istropolitana, Štátny komorný orchester Žilina, Zemlinského kvarteto, Stamicovo kvarteto, Aeolus Quartet, Kallaci Quartet a ďalšie.
Miriam sa predstavila v známych koncertných sálach ako napríklad pražské Rudolfinum, Konzerthaus Berlin, Soul Art Center, León de Greiff Auditorium Bogota, The House of Music Quito, Las Condes Municipal Theatre Santiago de Chile, Auditorium Conciliazione Rome, Teatro Filarmonico Verona a ďalšie. Okrem Slovenska hrala takmer v celej Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii a Afrike. Viedla workshopy a majstrovské kurzy v Pretórii, Lime, Moskve, Hersbrucku, Bratislave, Košiciach, Modre.
Miriam účinkovala pod taktovkou niekoľkých známych dirigentov, napr. Howard Griffiths (GB), Carmen Moral (Peru / USA), Leoš Svárovský (CZ), Pawel Przytocki (PL), Nanse Gum (Južná Kórea), Theodore Kuchar (USA), Jan Talich (CZ).
Ako hráčka komornej hudby pravidelne vystupuje s vynikajúcimi slovenskými, českými a maďarskými umelcami (napr. s huslistami Daliborom Karvayom a Sándorom Jávorkaim, kontrabasistom Romanom Patkolóom, violončellistom Petrom Nouzovským, sólistom Opery Slovenského národného divadla Pavlom Remenárom). Jej koncertnými partnermi sú aj ďalší známi umelci, ako napríklad flautisti Katalin Stefula (HU), Jan Ostrý (CZ), huslista Juraj Čižmarovič (SK), klarinetista Giampiero Sobrino (IT), akordeonista Michal Červienka (SK).
Nahráva pre Slovenský rozhlas, PragaDigitals (Francúzsko) a Pavlík Records (Slovensko). Je iniciátorkou a umeleckou riaditeľkou medzinárodného hudobného festivalu Bratislavská komorná gitara, založeného roku 2005. V roku 2015 založila medzinárodnú gitarovú súťaž, ktorej je tiež umeleckou riaditeľkou. V roku 2018 založila Visegrad Music Youth Academy (majstrovské kurzy: gitara, husle, viola, violončelo, kontrabas, flauta).
Pedagogicky pôsobila na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. V súčasnosti vyučuje na Konzervatóriu v Bratislave. Hrá na nástroji od svetoznámeho nemeckého majstra Gernota Wagnera, ďalej Petra Matouška a Hansa van den Berga.
Vstup 10 eur
studenti 5 eur
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.