yt  fb

Klub Bombura

 

logital

Longital založili Daniel Salontay a Shina, hudobní svetobežníci z kopca nad Dunajom, ktorý sa kedysi volal Longital, dnes Dlhé Diely kde Dano a Shina žijú. Kozmopolitný názov korešponduje so životom umeleckej a životnej dvojice - pravdepodobne najrozcestovanejšia slovenská skupina zahrala v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade.
Ich piesne sú výlučne v slovenčine, osobné texty vytvárajú na hudobnom pozadí nevšedné emócie a príbehy, akoby z vlastného vesmíru. Shinin charizmatický spev, hlboké basové linky hrané slákom a výrazná pódiová prezentácia sú vyvažované Danovou divokou hrou na gitare od jemných minimalistických verklíkov, jazzových prvkov až po nespútané vylomeniny. Ženský a mužský vokál sa prepletajú, chvíľu znejú spolu, chvíľami každý za seba.
Hudba Longital je plná prekvapení a dynamických zvratov. Skupina prešla niekoľkými zvukovými obdobiami a autorská dvojica bola doplnená o rôznych sdpoluhráčov.
Longital patrí medzi stálice slovenskej nezávislej scény, má na konte dvanásť albumov a dve hudobné ceny. Okrem koncertov a albumov je dvojica prizývaná k filmovej a divadelnej spolupráci v Čechách (divadlo Continuo, Městské divadlo Zlín, film Hodinu Nevíš) a na Slovensku (divadlá Gunagu, Elle Danse, Aréna, Štúdio Tanca, filmy Sneh, Príbeh Emy B., True Štúr).
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.