yt  fb

Klub Bombura

 

beseda

 

Coburgovci sa stali dedičmi koháryovských majetkov, ktoré sa rozprestierali na území dnešného Slovenska, Maďarska a dolného Rakúska. Coburgovci boli až do konca 1. svetovej vojny tretími najväčšími majiteľmi pozemkov v Rakúsko-Uhorsku, čo z nich na poli dejín robí zaujímavých a významných hráčov. Význačne ovplyvňovali aj horehronský región, prítomní sú aj na Muráni, v Štiavnickom regióne a na mnohých ďalších miestach Slovenska.
Občianske združenie Coburgovci na Slovensku, nielen mapuje, ale aj aktívne revitalizuje a obnovuje pamiatky, diela, pozemky a iné coburgovské pozostalosti po celom Slovensku. Najaktuálnejšie je v pláne revitalizácia vyše dvesto ročného parku v Pohorelskej Maši. Máme tú česť nahliadnuť do ich "kuchyne" a pobesedovať o ich plánoch, úspechoch, výzvach či nezdaroch a možno zistíme, ako je to s tou "modrou" krvou a či náhodou nekoluje v žilách aj nám .
Hudobný hosť Hmlisto - skrýva sa za ním príbeh Veroniky a Mira Kickovcov, ktorí sa rozhodli pre alternatívny spôsob života mimo civilizácie.
Hmlisto vzniklo v roku 2018 pri práci na albume Na druhom brehu, kedy sme si uvedomili, že hudobný i významový posun v tvorbe nášho pôvodného dua Horana a syn je natoľko zásadný, že si to žiada zmenu názvu.
Vydali sme tri radové albumy Na druhom brehu (vlastný náklad,2018), Ozveny lazov (Galén, 2020) a spoločne s českým pesničkárom Petrom Linhartom album Československá (Galén, 2022).
Žijeme na malom gazdovstve na horskej samote pod Vtáčnikom a snažíme sa v praxi napĺňať ideály dobrovoľnej skromnosti a návratu ku krajine. Bez ilúzií a ezoteriky.
https://www.youtube.com/watch?v=hArYVMBZVHA...